Nyheter

Sluttstillingen i Barnas Grand Prix 2016

Årets siste BGP-turnering er ferdigspilt og her er resultatene.

Mikroputt - totalt 587 spillere deltok.
Det ble delt 1.plass mellom Fredrik Aasen og William Alexander Olsen som begge fikk full score - 100 poeng (5 turneringer).
Nicklas var best av våre med 32 poeng (4 turneringer). Peder startet med sjakk etter sommerferien og kapret 22 poeng (2 turneringer). 

Plass
Navn
Klubb
Sum
1 Fredrik Aasen Haukås 100
1 William Alexander Olsen Dragulf 100
3 Thomas Kirkholm Skauen Kragerø 99
.. Nicklas Gransholt Stavelin Ski 32
.. Peder Marcus Aadmot Ski 22
.. Eyosias Tsegaw Ski 10
.. Lehul Tsegaw Ski 10
.. Øzgu Mominjan Ski 5
.. Sofie Øy-Larsen Ski 5
.. Felix Brække Ski 5

 

Miniputt - totalt 384 spillere deltok.

Sigurd Rommetveit vant klassen med full score. Hy Chang deltok på alle våre BGP-turneringer denne sesongen og kapret 2.plassen i klassen.
Best blant våre var Håvard med 28 poeng (5 turneringer), tett fulgt av Sverre med 25 poeng (4 turneringer)

Plass Navn Klubb Sum
1 Sigurd Rommetveit Hammerfest 100
2 Hy Chang Vo Dragulf 99
3 Kim Roger Hansen Westrum Nittedal 92
.. Håvard Færden Ski 28
.. Sverre Skillestad Ski 25
.. Thomas Sønnervig Ski 21
.. Mari Brenden Ski 18
.. Lukas Højgaard Backe-Andreassen  Ski 17
.. Jonas Stensland Ski 8
.. Daniels Klints Ski 7
.. Emil Slinning Ski 6
.. Falk von Krogh Ski 5

 

Lilleputt - totalt 226 spillere deltok.
Best av våre ble Stian med hele 65 poeng på 4 turneringer. Hakk i hæl kom Henny med 63 og Claud med 61 (Begge med 5 turneringer).

Plass Navn Klubb Sum
1 Isak Ellingsen Alta 100
2 Karl Anker Slettum Kongsberg 97
3 Sindre Fossum Arendal 95
4 Theodor Korsgaard Nordstrand 93
28 Stian Røst Ski 65
32 Henny Brenden Ski 63
34 Claud Vallerie Watin Ski 61
94 Martha Sønnervig Ski 24
.. Anette Haglund Iversen Ski 11

 

Jentelista - Lilleputt
Henny kapret 1.plassen etter en spennende tvekamp med Claud. Godt gjort av begge etter kun å ha spilt i 1 1/2 år. 

Plass Navn Klubb Sum
32 Henny Brenden Ski 63
34 Claud Valleria Watin Ski 61
38 Alisha Shehzad Sandved 55

 

 

Løsning på julenøtter

 

1 2
Oppgave 1

Carlsen vs Karjakin: Hvit trekker og setter matt i 2 trekk.

Løsning: Dh6 sjakk !  Det er matt uansett hva svart gjør.
Forsøk 1) Kxh6, Th8 matt.
Forsøk 2) gxh6, Txf7 matt.

Oppgave 2

Carlsen vs Ernst: Hvit setter matt i 1 trekk:

Løsning: Dd7 matt!
Svarts plassering av tårnene fører til at det ikke finnes noen rømningsfelt. Fin sluttstilling der hvit ligger et helt tårn under. 

3 4

Oppgave 3

Hammer vs Carlsen: Svart setter matt i 2 trekk.

Løsning: 1) Dh5 sjakk! (dronningoffer), gxh5 2) Th4 matt.

Springeren på e2
dekker feltet g1,slik at kongen ikke kan komme unna

Oppgave 4
Carlsen vs Habostad: Hvit setter matt i 3 trekk

Løsning: 1) Dxg5 (Hvit velger å ofre dronning mot springer). Nå kan svart
forsøke å forsvare seg på ulike måter, men alle varianter fører til matt.

Forsøk a) .., fxg5 2) Tf7 sjakk, Kxh6 3) Txh7 matt

Forsøk b) .., fxg5 2) Tf7 sjakk, Kh8   3) Txh7 matt

Forsøk c) .., Kh8  2) Sf7 matt


Follosjakken BGP III

15.Oktober 2016

Follosjakken BGP III samlet  31 sjakkspillere fra Oslo, Akershus, Østfold, Vestfold og Buskerud.

Følgende klubber var representert:
Ski sjakk 
Nordstrand
SK 1911
Oslo schakeselskap
Moss SKU
Klyve SK
Oslo Barnesjakklubb 
Bærum
Spydeberg

Link til resultatliste hos USF:
http://bgp.barnesjakk.no/reg/ekstra_vis/2016/Follosjakken_BGP_III_2016.html

 

Blant de lokale spillerne var det tre som kunne ta hjem pokaler til premiehylla.
Det var Stian Røst (1.plass Lilleputt), Peder Marcus Aamodt (2.plass Mikroputt) og Lehul Tsegaw (3.plass Begynner).
Gratulerer!

 

De tre beste i hver klasse ble:

Mikroputt
1. Louis Khoo-Thwe, Oslo Barnesjakk
2. Peder Marcus Aamodt, Ski sjakk
2. Eirik Eikeland Furulund, Nordstrand


Mikroputtklassen

 

Miniputt
1. Hy Chang Vo, Bærum
2. Amadeus Hestik Evenshaug, Bærum
3. Adam Wasa-Schrader, Nordstrand

Lilleputt
1. Stian Røst, Ski sjakk 
2. Theodor Korsgaard, Nordstrand
3. Claud Vallerie Watin 

Deltakerne i Miniputt- og Lilleputtklassene.

Begynner
1. Daniel Fremmegård, Spydeberg
2. Sivert Haukås, Moss SKU
3. Lehul Tsegaw, Ski sjakk


Deltakerne i Begynnerklassen

 

 

 

 

Barnas Grand Prix

Stillingen i den landsomfattende Barnas Grand Prix-turneringen etter Korsvollsjakken BGP

Mikroputt - topp 100
1. Fredrik Aasen, Haukås, 99 poeng
2. Viktor Nygaard Løvåsen, Vålerenga, 98 poeng
3. Odin Andreas H Nilsen, Alta, 94 poeng
..
Ingen fra Ski sjakk.

Miniputt - topp 100
1.Sigurd Rommetveit, Hammerfest, 97 poeng
2. Hy Chang Vo, Dragulf, 94 poeng
3. Amadeus Hestvig Evenshaug, Bærum, 84 poeng
..
31.Jasper Tufte Messel, Ski sjakk, 50 poeng.

Lilleputt - topp 100
1.Isak Ellingsen, Alta
2.Karl Anker Slettum, Kongsberg
3.Theodor Korsgaard, Nordstrand
..
22. Henny Brenden, Ski sjakk 50 poeng
24. Claud Vallerie Watin, Ski sjakk, 46 poeng
60. Stian Røst, Ski sjakk, 27 poeng
68. Martha Sønnervig, Ski sjakk, 24 poeng

 

Jentetoppen - Lilleputt
1. Sheroni Amarapala, Strømmen, 55 poeng
2. Henny Brenden, Ski sjakk, 50 poeng
3. Ann Regine Kvingedal, Masfjorden, 48 poeng
4. Claud Vallerie Watin, Ski sjakk, 48 poeng

Fried Liver Attack

Her er et eksempel på Fried Liver Attack som er tema for dagens undervisning. Games
[Event "Høstturneringen 2016 (Follo 20 år)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2016.09.08"] [Round "2"] [White "Johnson, David"] [Black "Rønbeck, Bjørn"] [Result "1-0"] [ECO "C57"] [WhiteElo "1443"] [BlackElo "1122"] [PlyCount "29"] [EventDate "2016.09.01"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. Ng5 d5 5. exd5 Nxd5 6. Nxf7 Kxf7 7. Qf3+ Ke8 8. Bxd5 Be6 9. Bxe6 Qe7 10. Bb3 Nd4 11. Qxb7 Rd8 12. O-O Ne2+ 13. Kh1 Qh4 14. Qb5+ Rd7 15. Qxe2 1-0